Örovizyon 2007

Bu ne kadar gereksiz bir yarışma. Belki de oylama sisteminden kaynaklanıyor bu sonuçlar.
Örovizyon 2007 sonuçlarına göre;eurovision2007m.jpg

  1. Sırbistan
  2. Ukrayna
  3. Rusya
  4. Türkiye
  5. Bulgaristan

Yıllardır alışılagelmiş puanlamalar. Özellikle komşu ülkelerin birbirlerine tam not vermesi sonucu salondan duyulan yuhalamaları TRT yorumcusunun sanki biz dinlemiyormuş gibi farklı şekilde söylemesi komikti.

O kadar saçma şarkılar vardı ki İngiltere’nin uçakları kapak oldu yarışmaya. Kötülerin yanında iyiler sırıtmakta zaten. Dinledikten sonra çıkış sırasına göre tuttuğum beş şarkı; Yunanistan, Rusya, Bulgaristan, Türkiye ve Romanya. Üçü tuttu. Diğer ikisi gerçekten tombaladan çıktı.

Lordi, geçtiğimiz sene bir yenilik, aykırılık yapıp kazandı. Belki Ukrayna da aynı mantıktan hareketle sıradışı kıyafetlerle katılmışlar. Toplasak beş satır etmeyen sözlerle bu yarışmanın ikincisi olmuşlarsa ya bizim kulaklarımızda sorun vardır ya da bütün Ukrayna’ya oy verenlerde.

Sırbistan ilk kez katıldığı yarışmadan birincilikle ayrılan ender ülkelerin arasına girdi. Daha çok orta sıraların şarkısı gibiydi. Birinci olacak değeri yoktu.

İşin sorun kısmı oylamanın yapılışında. Az çok takip eden bilir zaten kısa mesaj sistemini. Birkaç beklenmeyen puanlama da vardı;

İngiltere’nin bize 12 puan vermesi. Neden oldu bu? Çünkü Kenan Doğulu’nun dansçıları o ülkedenmiş.
Bizim Ermenistan’a tam puan vermemiz. Şarkıları o kadarını hak etmedi. Normal şartlar altında bir puan bile verilmesi hoş karşılanmazdı. Ermenilerin ağız birliği etmişçesine kısa mesajlarına asılmalarının sonucu bu istenmeyen durum oluştu. Tıpkı Fransa’dan bizim tam puan almamız gibi..

Garip bir durum da (ilk değil ancak) İsrail neden Avrupa şarkı yarışmasına katılıyor?

Siyasetin gölgesi altında şarkılar değerlendirilirken nasıl olur da bunun gerçekleri yansıttığı söylenebilir? Zaten söyleyen de yok…

Son olarak aralarda verilen ülke sıralamalarında bayrağımızı görmek çok büyük bir gurur kaynağı. Birinci olamasak daF yutupta da an itibariyle 700.000 den fazla izlenen Kenan Doğulu’nun şarkısı ile Finlandiya’da ülke tanıtımımızı en iyi şekilde yaptığımıza inanıyorum.

yorum alanı..